.

Havacılık ve Uçak Bileti ile ilgili Önemli Bilgiler

Uçak Bileti ile ilgili Bilgiler

TourBeds Global olarak Havacılık ve Uçak Bileti ile ilgili bilmeniz gereken bilgilerin bir kısmını aşağıda sizin için hazırladık.

Ucuz uçak biletine ne denir?

Low cost hava yolu, gider kalemlerini en düşük seviyeye çekerek ucuz uçak biletini mümkün kılan düşük maliyetli hava yolu firmaları için kullanılan bir tabirdir.

Full charter ne demek?

Charter veya tarifesiz havayolu olarak isimlendirilen bu işletmeler, uçağın koltuklarının tümünü (full charter) veya belirli bir koltuk sayısını (split charter) tur şirketlerine veya turizm acentalarına satarak operasyonel sorumluluğu üstlenirler, yolcular ile direkt olarak muhattap değillerdir.

Hayalet uçak bileti nedir?

Havacılık şirketlerinin belirli rotalarda ki planlamalara göre gerçekleştirilen uçuşlarda yolcu alımı olmadan yapılan uçuşlardır. Şirketler yaptıkları anlaşmalar gereği belirli rotadaki slot hakkını kaybetmemek için hayalet uçuş gerçekleştirirler.

Uçak bileti kesen kişiye ne denir?

Gerek havaalanlarında gerek acentelerde gerekse telefondan seyahat edeceklerin biletleri ve uçuşları ile ilgili işlemleri gerçekleştiren kişiye uçak bileti satış temsilcisi denir.

Uçak bileti kaç ay önceden alınmalı?

Araştırmalar uçak biletinizi seyahatinizden 3 hafta ile 4 ay öncesinde almanız durumunda uçak bileti fiyatının daha uygun olabildiğini ortaya koyar. Destinasyonlara göre değişkenlik göstermekle birlikte son dakika ya da resmi tatiller ve hemen öncesinde alınan uçak biletleri daha yüksek fiyatlı olma eğilimindedir.

Ekonomi mi Business mı?

Ekonomi sınıfı, kısa mesafe uçuşları için idealdir. Uzun mesafe uçuşlarında ise daha fazla konfor için business class uçak biletleri tercih edilebilir.

En kuvvetli türbülans hangi bulutta olur?

Havacılıkta Cumulonimbus (CB) adı ile isimlendirilen elektrik yüklü bulutlar oldukça kuvvetli sarsıntıların kaynağı olarak kabul ediliyor. Yapılan ölçümlerde bu bulutların yarattıkları hareketle uçakların aşağı ve yukarı yönlü olarak 2,000 metreye kadar savrulduğu örnekler yaşanabiliyor.

Uçak buluta girince neden sallanır?

Bir uçak uçarken havanın bu hareketliliğinden faydalanır. Uçağın stabil bir şekilde uçabilmesi için kanatların altından ve üzerinden akan hava akımlarının düzenli olması gerekir. Bazı hava olayları sonucunda bu hava akımları bozulabilir ve hava boşlukları oluşabilir. Bu durumlarda da türbülans yaşanabilir.

Uçakta türbülans en az nerede hissedilir?

Uçak içinde en fazla hissedilen yer uçağın arkası olurken, en az hissedilen yer ise kanatların olduğu yer ve ön koltuklardır. Siz de türbülansın etkilerini en aza indirmek isterseniz, uçaktaki koltuğunuzu bu bilgilere göre seçebilirsiniz.

3 ayaklı uçak bileti nedir? Çoklu Uçuş Nedir? Nasıl Yapılır?

Çoklu uçuş sistemi, uygun uçak biletini bulmak ve yurt dışında uzun ve dolu bir tatil geçirmek için kullanılan pratik ve ekonomik bir yöntemdir. Çoklu uçak bileti sayesinde birçok yere ayrı ayrı bilet almak yerine tüm yolculuğu kapsayan tek bir bilet ile seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Off Shore uçuş ne demek?

Off-shore uçuşlar, açık denizlerde doğalgaz ve petrol arama çalışmlarında kullanılan gemilere ya da platformlara personel veya malzeme taşınması operasyonlarını kapsamaktadır.

Uçakta saat farkına ne denir?

Farklı saat dilimindeki ülkelere yapılan uçak yolculuğu sonrasında ortaya çıkan jet lag, kişinin fizyolojik ve psikolojik özelliklerine göre değişir.

Sub charter ne demek?

Bazen hava yolu şirketleri bilet satmadan uçağın tamamının turizm şirketlerine sezonluk kiralar. Buna sub-charter denir.

Extra Fly ne demek?

ExtraFly. ExtraFly ile 20 kg kayıtlı bagaj ve 8 kg kabin bagajı hakkı ile seyahat etmek daha kolay. Ayrıca standart koltuklar için ücretsiz koltuk seçimi ve ekstra 250 Mil de pakete dâhil.

Acente B2B Portalındaki Tarifeli Uçuşlarda Sınıflar ve Hizmet Farklılıkları Nedir?

Uçuş sınıfları, havayolu seyahatlerinde sunulan farklı konfor seviyelerini ve hizmetleri ifade eden kategorilerdir. Havayolu şirketleri, yolculara farklı bütçe ve tercihlere uygun seçenekler sunabilmek için genellikle ekonomi sınıfı, premium ekonomi sınıfı, iş sınıfı ve birinci sınıfı gibi çeşitli sınıf seviyeleri oluştururlar.

Sınıflar :
1 - Ekonomi Sınıfı (Economy Class):
2 - Premium Ekonomi Sınıfı (Premium Economy Class):
3 - Business Sınıfı (Business Class):
4 - First Sınıfı (First Class):
5 - Suit (Özel Süit):

Ekonomi Sınıfı (Economy Class): (E, C , Y Sınıfı)

1 - Genellikle en uygun fiyatlı seçenekdir.
2 - Koltuklar genellikle daha sık sıralanmıştır ve daha az bacak mesafesi sunabilir.
3 - Temel uçak içi hizmetler sunulur: yemek, içecek, eğlence seçenekleri.
4 - Bagaj hakkı sınırlı olabilir.

Premium Ekonomi Sınıfı (Premium Economy Class):

1 - Premium ekonomi sınıfı, ekonomi sınıfına göre daha fazla konfor sunar.
2 - Daha geniş koltuklar ve daha fazla bacak mesafesi sağlar.
3 - Özel biniş kartı sırası, genişletilmiş bagaj hakkı gibi avantajlar sunulurken, geliştirilmiş yemek ve içecek seçenekleri ile daha iyi uçak içi eğlence seçenekleri daha iyidir.

iş Sınıfı (Business Class): (B Sınıfı)

1 - Daha geniş ve rahat koltuklar, hatta yatar pozisyon alabilen koltuklar sunar.
2 - Özel check-in, havaalanı salonu erişimi, öncelikli güvenlik ve biniş kartı sırası gibi ayrıcalıklar sunar.
3 - Özel yemek seçenekleri ve geniş uçak içi eğlence seçenekleri sunulur.
4 - Uzun mesafe uçuşlarda dinlenmeyi sağlamak için yatak moduna geçebilme imkanı vardır.

Birinci Sınıf (First Class):

1 - En yüksek seviyede lüks ve konfor sunar.
2 - Genellikle özel kabinler veya bölmeler içerir.
3 - Büyük ve tam yatar pozisyon alabilen yataklar sunar.
4 - Kişisel hizmet seçenekleri, özel yemekler ve içecekler, havaalanı öncelikleri gibi birçok özel ayrıcalık sunulur.

Suit (Özel Süit):

Bazı havayolu şirketleri ultra-lüks uçuşlar için özel suitler sunabilir.
Özel yatak odası, oturma alanı, banyo gibi özellikleri içerebilir.
Kişisel hizmet ve özel alanlar sunulur.

Havayolu şirketleri, uçuş mesafesi, rotası, pazar koşulları ve rekabet gibi faktörlere bağlı olarak bu sınıfları farklılaştırabilir. Uçuş sınıfı seçimi, seyahat amacınıza, bütçenize ve konfor tercihlerinize göre belirlenir. Her sınıfın kendine özgü avantajları ve farklılıkları vardır, bu nedenle tercih yapmadan önce dikkatlice inceleme yapmanız önerilir.

Uçuş numarası ve PNR aynı mı?

Rezervasyon kodu (PNR), 6 haneli harf ve rakamdan oluşan bir koddur. Online check-in işlemi sırasında rezervasyon kodunuzu kullanmanız gerekir. Uçuş numarası: Uçuş numarası, belirli bir tarih ve güzergâha bağlı olan bir seferi tanımlayan numaradır.

PNR Kodu Nasıl Öğrenilir?

Bir bilet için size verilen harf ve rakamlardan oluşan bu kod, aynı zamanda rezervasyon numarası olarak da adlandırılan bir kavram. Bu kodu uçak biletinizi aldıktan sonra kolay ulaşılabilir bir yerde saklamanız gerekiyor. Uçuşunuz ile ilgili kişisel bilgilerinizi içeren PNR kodu, bilet aldığınızda e-mail ve SMS yolu ile size ulaştırılır.
PNR kodunu öğrenmek için tek yapmanız gereken, SMS'i saklamak ya da e-mail ile gelen dijital dosyanın üzerindeki ilgili bölüme bakmaktır.

Stopover uçuş ne demek?

Aktarmalı uçuşlarda uçak değişimi sırasında bagajınız görevliler tarafından diğer uçağa nakledilir. Seyahatiniz sırasında uçağınız belirli bir noktada yolcu indirmek için ya da operasyonel nedenlerden dolayı bir süre duraklıyorsa ve aynı uçakla varış noktanıza devam ediyorsanız buna duraklama (stopover) adı verilir.

TourBeds Global Portalındaki dilleri:

Türkçe | English | French | Russian | German | Bulgarians | Ukraine | Novel | العربية | Polish | پارسی | Azerbaijani | Dutch | Filipino

Gsm & Whatsapp